5 ok, miért legyen kéznél keserűsó, ha kecskéd van!
A keserűsó, vagy Epsom-só, nem más mint Magnézium-szulfát. Ez egy igen sokoldalúan felhasználható egyszerű anyag, amit minden kecskésnek érdemes kéznél tartania.
Összeállítottam 5 olyan fontos pontot, amikor érdemes bevetni és kivédhető számos gyógyszerhasználat, de életet is menthetünk vele (nekem legalábbis már sikerült).
- Placenta visszatartás esetén: Ha nem sikerült a placentának leválni, mert az anya kimerült, nehéz vagy komplikált ellésen van túl, vagy hirtelen tőgyelt ki és 2-3-as ikrei vannak, akik gyorsan ürítik a tejjel együtt a magnéziumot is, a keserűsó gyors megoldást hozhat a problémára. 1-2 (kecske méretétől, körülményektől függő a mennyiség) evőkanállal oldj fel vízben és tuszkold le a maminak. Nagyon sokszor hozott már eredményt itt, amikor kifogyott a Primalen injekció. Fontos, hogy ezt követően gondoskodj mindig az anyának megfelelő Kálcium bevitelről is, amit takarmánymésszel, vagy JÓ MINŐSÉGŰ lucernával is biztosíthatsz..
- Fűtetánia azaz, legelő okozta magnéziumhiány ( erről itt írtam bővebben )megelőzésére vagy végszükség esetén kezelésére is alkalmazhatod.
- Vízzel sűrű masszát keverve enyhíthető vele a térd izületi gyulladás, ficam, NEM NYÍLT törés okozta fájdalom. Térdizületi gyulladásnál fontos tisztázni, hogy mi a kiváltó ok. Átmeneti enyhülést hoz a mikoplazmák okozta merev, gennyes gyulladásra, de hoztam már helyre vele, elhanyagolt köröm miatti gyenge bokát is.
- Az egyik legjobb szer gidák és felnőttek szorulására. Az én nyájamban eddig kizárólag ez használt. Szorulást sok minden okozhat: parazita (galandféreg), idegen tárgy (kecskénél megesik), vagy kevés folyadék felvétel. A keserűsó nem csodaszer ezekre, de segít ellazítani a beleket.
- Nagyon jó görcsoldó hatása van. A púpos háttal ácsorgó kecskéknek az első amit adok, az a keserű só és majd csak utána minden más. Nem mondom, hogy megoldja az állat komolyabb problémáit, de az emésztésre visszavezethető görcsöt enyhíti, az emésztőszerveket segíti. (beleértve a túlterhelt epét)